Fell Running Championship

Fell Course Records http://www.evrc.co.uk/content/fell-records

2018 Championships

The format of the fell championships will change in 2018. There will be separate mens & ladies competitions with floating age groups and scoring as in the cross country championships. There will be no separate handicap competition.  The races to be used are listed below with the best 4 from the 8 races to count.  There will be no points from any other races. 

The competition will now be based on eight fell races from the Peak District.

Any four races to count.

The races for 2018 are as follows:

1.         Hope Winter                   Sun 25/02                  BS    9.5k/451m

            http://fellrunner.org.uk/races.php?id=5868  (link is external)

2.         Peat Pits 2                     Sun 06/05                   BS    5.5k/106m

            http://fellrunner.org.uk/races.php?id=5886 (link is external)

3.         Castleton                       Fri 08/06                     BM 10.8k/458m

            http://fellrunner.org.uk/races.php?id=5735 (link is external)

4.         Warslow beer festival    Sat 07/07                    AS   10k/600m

  http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=5526 (link is external)

5.         Half tour of Bradwell      Sat 11/08                    BL    25k/970m

            http://fellrunner.org.uk/races.php?id=5549 (link is external)

6.         Great Longstone           Fri 07/09                     BS   7.7k/290m

            http://fellrunner.org.uk/races.php?id=5507 (link is external)

7.         Grindsbrook circle         Sat 22/9                      AS   9k/800m

  http://www.fellrunner.org.uk/races.php?id=5689 (link is external)

8.         Leg it round Lathkil       Sun 11/11                    BM    11.5k/290m

            http://fellrunner.org.uk/races.php?id=5820 (link is external)

Competitors must be paid up members of EVRC and must wear Erewash colours.

Rules.

  1. If you start and finish you score 3 points plus 1 point for every Erewash runner in your division that you beat.
  1. If there are more than 12 runners in your competition, the runners will be split into two divisions by age.  Each division will score points independently.
    The split will be at the median age or median age plus 1 runner if there are an odd number of runners.
  1. The calculation of the divisional split will be recalculated after each race to allow for the age spread of runners competing so far.  This means that some runners could move between younger and older divisions during the course of the competition.
  1. Where two runners have the same points score the older runner will have the higher position in the table.

Races are categorised as A (hardest) to C (milder) on the basis of the amount of climb, and long (L), medium (M) or short (S) on the basis of distance.

Races may also be designated ‘experience required’ (ER), or ‘navigational skills required’ (NS).

Or in EVRC speak, L means you may be late for the pub and A means it is going to hurt a bit (and feel even better when you do get to the pub).

The race distance is in km and the ascent is in metres.

   Hope Winter
  BS
Peat Pits 2
  BS
Castleton
  BM
Warslow Beer Festival
AS
Half Tour Bradwell
 BL
Great Longstone Chase
 BS
Grindsbrook Circle
AS
Leg It Round Lathkill
 BM
   Sun25/2/18Sun5/5/18Fri8/6/17Sat7/7/18Sat12/8/18Fri7/9/18Sat22/9/18Sun11/11/18
******************  Pos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.Points
MenPositionTotal                
Younger DivisionOverallPoints                
John Wadelin1919              
Matty Brennan2828              
Peter Watson3737              
Steve Wickham4646              
Gary Newham5555              
Julian Brealey6464              
Kevin Roughton7373              
  0                
  0                
  0                
  0                
  0                
                   
Older Division                  
  0                
  0                
  0                
  0                
  0                
  0                
  0                
                   
                   
   Hope Winter
  BS
Peat Pits 2
  BS
Castleton
  BM
Warslow Beer Festival
AS
Half Tour Bradwell
 BL
Great Longstone Chase
 BS
Grindsbrook Circle
AS
Leg It Round Lathkill
 BM
   Sun25/2/18Sun5/5/18Fri8/6/17Sat7/7/18Sat12/8/18Fri7/9/18Sat22/9/18Sun11/11/18
   Pos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.PointsPos.Points
LadiesPositionTotal                
Younger DivisionOverallPoints                
Danielle Watson1515              
Helen Fensome2424              
Caroline Wickham3333              
  0                
  0                
  0                
  0                
  0                
  0                
  0                
                   
Older Division                  
  0                
  0                
  0                
  0                
  0                
  0                
                   

 

2017

Overall

NamePositionTotal Pointscounting racesone point racesExtra pointsTigger Tor        29  January              MWolfs Pit        19  March              SKinder Downfall        23  April              MMasson Hills                         25  April              STansley Hills                         18  May              STotley Moor        23  May              SCalver Peak                      7  June              SAccelerate Edale        11  June              SGrindleford        15  June              SKinder Trog        25  June              LWasdale        8  July              LRickys Race        10  August              SPilsley        24  August              SStannage Struggle                         17  September              SGrin and Bear it                             29  October              LWrekin Wrecker        19  November              M
                      
Steve Wickham19581129 9 10111111 11 [5]10[10]  
Matty Brennan284740111112    12  121012   
Caroline Wickham3788918[5]7  9910   799  
Liz Bridgen459600128 10 10  11  8    
Helen Fensome5526208 6911 10    6    
Richard Hyde651450    12 12     1111  
Peter Watson748440  10      121111    
Kieran Davis8463100 12 12       12    
Danielle Watson932300 911  12          
Julian Brealey932350107      10       
Karen Hodgson1126310    9 8      8  
Neil Weightman12221120 10              
Andy Kenyon1315130             12  
Gary Newham1412100        12       
Nicola Photiou1412200        8  4    
Andrew Watson1611100   11            
Danni Wood179100           9    
Sarah  Halford179100        9       
Ian MacNamee198100  8             
Nick Lander206120 4              
Stuart Whittaker206100 6              
Phil  Thompson222020                
Dennis Parker231010                

Handicap

NamePositionTotal Pointscounting racesone point racesExtra pointsTigger Tor        29  January             MWolfs Pit        19  March             SKinder Downfall        23  April             MMasson Hills        25  April             STansley Hills        18  May             STotley Moor        23  May             SCalver Peak        7  June             SAccelerate Edale                        11  June             SGrindleford        15  June             SKinder Trog        25  June             LWasdale                       8  July                 LRickys Race        10  August             SPilsley                      24  August             SStannage Struggle        17  September             SGrin and Bear it                    29  October             LWrekin Wrecker        19  November             M
                      
Steve Wickham1108811212 11 12121212 12 [10]12[11]  
Matty Brennan3727409912    11  12510   
Caroline Wickham27989186[7]  91010   899  
Liz Bridgen4616 0117 11 11  12  9    
Richard Hyde550450    11 11     1112  
Helen Fensome6466207 6910 8    4    
Kieran Davis6463100 12 12       12    
Peter Watson841440  8      11117    
Julian Brealey929350105      9       
Danielle Watson10273 0 89  10          
Karen Hodgson1027310    9 9      8  
Neil Weightman12231120 11              
Nicola Photiou13142 0        8  6    
Andy Kenyon1413130             10  
Danni Wood15111 0           11    
Gary Newham15111 0        11       
Andrew Watson17101 0   10            
Ian MacNamee17101 0  10             
Sarah  Halford17101 0        10       
Stuart Whittaker17101 0 10              
Nick Lander216120 4              
Phil  Thompson222020                
Dennis Parker231010                

Ladies

Scoring RacesPosnCounting racesTotal PointsExtra PointsOne Point RacesTigger TorWolfs PitKinder DownfallTotley MoorCalver PeakGrindlefordAccelerate Edale           Kinder Trog               Wasdale                 Rickys RaceGrin and Bear it                                      Wrekin Wrecker        
      29-Jan19-Mar23-Apr23-May07-Jun15-Jun11-Jun25-Jun08-Jul10-Aug29-Oct19-Nov
      MSMSSSSLLSLM
Caroline Wickham167711111[10]111011 12  10  
Liz Bridgen2558 11211 11 12   11  
Helen Fensome3446 411 10 12    9  
Danielle Watson4336 0 121212        
Nicola Photiou5218 0     10   8  
Karen Hodgson6113 3    10       
Danni Wood7112 0         12  
Sarah  Halford8111 0     11      

1 Point Races

Race_namedateCatAndy KenyonCaroline WickhamDennis ParkerHelen FensomeJulian BrealeyKaren HodgsonKieran DavisMatty BrennanNeil WeightmanNick LanderPeter WatsonPhil  ThompsonRichard HydeSteve Wickham
   39125110412242511
Longshaw09-SepS 1  1        1
Ilam05-SepS1   1       1 
Great Longstone01-SepS1        1  1 
Barrel Inn30-AugM 1        1  1
Cracken Edge02-AugM             1
Black Rocks12-JulS      1  1  1 
Hathersage03-JulS 1           1
Great Hucklow02-JulS    1         
Kirkby Stephen Sports30-JunS        1     
Hope Wakes28-JunS    1         
Blacka Moor Chase20-JunS 1           1
Castleton09-JunS 1     1     1
Duddon Valley03-JunL          1   
Helvellyn and the Dodds02-JunL       1      
Hutton Roof28-MayM      1       
Howgill Fell15-AprL      111     
Coldale Horseshoe08-AprM        1     
Causey Pike25-MarS        1     
Hope Winter05-MarS 1    1      1
Badger Bar Blast26-FebM      1 1     
High Cup Nick25-FebM      1 1     
Mickledon Straddle05-FebL      1 1     
New Dungeon Gill01-AprS      1 1     
Nine Standards03-JanM      1 1     
Old County Tops20-MayL       11  1  
Peat Pits16-AprS           1  
Riber Run20-JunS     1      1 
Salt Cellar04-AugM 1        1  1
Sheldon19-JulS  11        1 
Shelf Moor03-SepS1             
Shining Tor17-MayM   1          
Skiddaw02-JulM      1 1     
Stoney Middleton27-JulS 1           1
Teenager With Attitude22-AprL        1     
Tideswell23-JunS    1         
Tigers Todger03-MayS 1           1
Totley Exterminator03-SepL             1
Tour of Bradwell12-AugL          1   

Past Champions

YEARWINNERS Final positions
 OVERALLHANDICAPLadies (new from 2016) 
2016Kieran DavisKieran DavisLiz BridgenFull Scores
2015Kieran DavisNeil Weightman Full Scores
2014Brett BelshawSteve Wickham  
2013Keiran DaviesKeiran Davies  
2012Richard HydeRichard Hyde  
2011Andy WatsonSteve Wickham  
2010Matty BrennanMatty Brennan  
2009Richard HydeRichard Hyde  
2008Richard Hyde   
2007James Midgley   
2006Liz Bridgen   
2005Nick Lander   
2004Nick Lander   
2003Phil Pittson   
2002Richard Hyde   
2001Andy Watson Snr   
2000Andy Watson Snr   
1999CANCELLED"FOOT & MOUTH"  
1998Phil Pittson   
1997Phil Pittson   
1996Nick Evans   
1995Nick Lander   
1994Phil Pittson   
1993Nick Lander   
1992Pete Whitehead